Vaba Tallinna Kodanik: kuidas edasi?

Vaba Tallinna Kodanik: kuidas edasi?

Valimiste järel huvitab ilmselt paljusid, eriti aga meie toetajaid, mida kavatseb valimisliit Vaba Tallinna Kodanik edaspidi ette võtta. Olime ju Tallinna valimiste ajaloos  kõige enam hääli – ligi 9000 – saanud nimekiri, mis jäi valimiskünnise alla.

Me ei pea end üheselt kaotajateks, vaid mitmeski mõttes võitjateks ja samamoodi võiks tunda end ka meie valija. Pea kõikjal Eestis tegid valimisliidud väga hea tulemuse. Riigiparteidel õnnestus küll tänu massilisele kampaaniale peatada kodanikeühenduste pealetung pealinnas, ent kasutades Hardo Aasmäe sõnastust: seekord jäi rindejoon Tallinna ette pidama. Nelja aasta pärast on meie positsioon kahtlemata hoopis teistsugune.

Jätkame survegrupina

Oleme ühe oma eesmärkidest täitnud sellega, et suutsime valimisdebattidesse sisse tuua kohalikud teemad. Järk-järgult võtsid riigiparteid oma retoorikasse Vaba Tallinna Kodanikule olulised küsimused, milleks on kodanike suurem kaasamine, ausam ja professionaalsem linnajuhtimine ning linnaosadele suurema otsustusõiguse andmine. Päris kindlasti kavatseme jälgida ja vajadusel survegrupina tegutseda, et neid lubadusi ellu viidaks.

Valimiste järel on valimisliidu seisund kahtlemata õiguslikult teisenenud. Kuid meie soov olukorda Tallinnas muuta ja selle nimel järjekindlalt tööd teha ei ole kusagile kadunud – see on üksnes tugevnenud. Seetõttu on Vaba Tallinna Kodanik otsustanud tingimata kokku jääda, minna järjekindlalt edasi meie programmiliste alustega ja võtta kaugemaks sihiks järgmised valimised.

Üks on kindel: Vaba Tallinna Kodanik ei asuta uut erakonda. See olekski absurdne, kuna oleme veendunud, et kohalikes omavalitsustes ei peaks jäme ots olema mitte erakondade, vaid kogukondade ja kohaliku elu edendajate käes. Ometi tuleb meie seltsingul luua uus struktuur ja vastavate võimaluste kaalumisega parasjagu tegelemegi. Oleme otsustanud asutada MTÜ Vaba Tallinna Kodanik, mis eristub selgesti erakondlikust poliitikast ja keskendub peamiselt kohaliku elu valdkondadele. Meie hulgas on palju kohaliku elu aktiviste, kellele on kogukondlikus elus kaasalöömine nii südameasjaks kui ka eluviisiks.

Praegusel etapil on Vaba Tallinna Kodanik aktiivselt tegelemas halduskogude liikmelisuse küsimusega. Lähtudes valimistulemustest ja Tallinna linna põhimäärusest peaksime Tallinna linnaosade halduskogudes olema esindatud 17 kohaga.

Teatavasti ületas Vaba Tallinna Kodanik  5% künnise Pirital, Kesklinnas, Haaberstis ja Nõmmel. Paljud meie liikmed said mitusada häält. Kui 2009. aastal poleks Keskerakonna initsiatiivil tehtud linna põhimäärusesse mitmeti tõlgendada lubavaid muudatusi, siis oleksid Vaba Tallinna Kodaniku kandidaadid halduskogudes sees. Arusaadavalt on ebaõiglane, kui vahetult kodanikuühiskonna ja linnaosade seltsidega seotud inimesed, keda kohalikud elanikud valisid, jäetakse hoopis välja ja asendatakse tunduvalt napima toetusega parteilastega. Oleme tellinud erapooletu õigusliku analüüsi ja kaalume halduskogude liikmelisuse osas kohtusse pöördumist.

Teeme opositsiooniga koostööd

Kõrvale ei saa jätta ka koostööd opositsiooniga. IRL on kutsunud asumiseltside esindajaid halduskogude komisjonidesse ja Vaba Tallinna Kodanik on sellest pakkumisest kahtlemata huvitatud. Meil on kandidaate ja eksperte, kes komisjonidesse sobivad ja töösse lülituksid.

Valimiskampaania jooksul pöörasime tähelepanu häältepüüdjatest peibutuspartidele, kellel polnud kavatsustki volikogus tööle asuda. Nüüd saame kokku lugeda üle 30 volikogusse valitud pardi, kes on sealt juba „lendu läinud”:  üheksa ministrit, üks europarlamendi liige, 19 riigikogu liiget ja neist mitme asendusliikmed, kes jätkavad samuti riigikogus. Kavatseme nende asendajatel silma peal hoida.

Meie valija ei peaks mingil juhul arvama, et tema hääl on neljaks aastaks „uinunud”. Vahepealsel ajal muudame elu kibedaks neil linnavõimu juures olijail, kes loodavad stagneerumise jätkumisele ega soovi muutusi. Kodanike tahtmisega peab linnavalitsus arvestama varem või hiljem. Tegime esimese sammu ja teeme ka järgmised.

Artikkel on ilmunud 20.11.2013 Õhtulehe portaalis.

Seotud postitused

Valimisi kokkuvõtte kommentaar

Valimisi kokkuvõtte kommentaar

Vaid meie kaotame parteilised töökohad!

Vaid meie kaotame parteilised töökohad!

Kross näeb Vaba Tallinna Kodanikku partnerina

Kross näeb Vaba Tallinna Kodanikku partnerina

Linnapea olgu avaliku konkursiga leitud tippjuht

Linnapea olgu avaliku konkursiga leitud tippjuht

Kommenteeri

E-posti aadressi ei avaldata

*

Võid kasutada HTML märgendeid ja atribuute: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>