Reformierakond hävis kahel rindel sõdimise tõttu

Reformierakond hävis kahel rindel sõdimise tõttu

Maailma luuakse lugudega ja mõtestatakse legendidega. Nii hakkas Edgari vastane kolmikliit rääkima prii ühistranspordi või Tallinna TV kaotamisest, mõistmata, mida korteris elav keskmine tallinlane tegelikult vajab või tahab.

Valimisliidud tõusevad

Paljud avalikkuses sõnavõtnud eksisid, kuna nende arusaam kodaniku­ühiskonnast eksleb veel eelmises aastakümnes, kui meie isehakanud riigiaadel oli poliitika muutnud kartelliks, kuhu pääseb enamasti noortekogude kaudu. Ilmselt ka Tartu ülikooli riigiteaduste instituudi teadur Kristjan Vassil elas seni teadmisega, et kodanikuühiskond on see kolmas sektor, kus vabatahtlikud teevad väheprioriteetseid asju. Mida on vaja teha, kuid keegi pole valmis selle eest maksma. ERR peab edaspidi eetris eksperdiks kutsutuid sundima vaatama tänavust Artur Talviku ja Peeter Vihma filmi „Okupeeri oma müür”. Siis jäävad piinlikud juhtumid ära. Näiteks Kristjan arvas, et Tartu volikogu valimistel kahe valimisliidu saadud kuus kohta oli suur üllatus. Kes on seda filmi näinud, vaatab elule ja poliitikale hoopis teisiti.

Reformierakond (ka Keskerakond) on XXI sajandi uuskompartei, lihtsalt võtted on teised. Tänavu edu saavutanud uued valimisliidud pole mitte autsaiderite ühekordsed projektid, vaid protsessid, mille käigus rahvas võtab kohaliku võimu ja asjaajamise kartellilt tagasi. Järgmistel Tartu kohalikel valimistel võtavad volikokku pääsenud kaks valimisliitu juba poole rohkem volikogu kohti ja praegune inetu parteide võimuvõitluse kemplus jääb ehk olemata. Samas tuleb neil olla valvas, sest meie maksurahast rahastatud kartell ehk võimumüür ei maga, vaid asub rünnakule. Lisaks on kasutusel ka väikeste tegijate liidrite ülemeelitamine ehk äraostmine. Eriti agaralt on teinud seda Keskerakond Tallinnas vene parteidega.

Miks VTK Tallinnas üle künnise ei pääsenud? Mida suurem omavalitsus, seda kauem võtab aega kodanikuühiskonna rohujuure tasandilt suureks kasvamine, sest kõik ei saa kõiki tunda, nagu väikelinnas. Lisaks on Tallinna valimisealiste elanike hulgas eestlaste osakaal statistikaameti andmeil 54 protsenti. Ülejäänud linnaelanikud elavad teises kultuuriruumis, mis kahjuks pole veel toimiva esindusdemokraatiani jõudnud. Pronksiöö esile kutsunud kolmikliidu Tallinnas võimuvõtmise kava on lootusetu enne, kui vene kogukonda pole reaalselt Eesti ühiskonda kaasatud.

Kesk ja Reform käsikäes

Vastandumise võte on kasulik selleks, et valimistel teineteisele ägedalt vastandudes konkurentidest eristuda, niiviisi ka teineteist esile tõsta ja lõpuks pärast valimisi koos teha koalitsioon. Astmeline tulumaks pole reaalselt kunagi Keskerakonnale tähtis olnud. See on esimene asi, milles Reformierakonnale järele antakse.

Pronkssõduri rohmakat teisaldamist võttis Keskerakond valuliselt. Leppimatut meediasõda peetakse siiani, ehkki üldsus kardab, et varem või hiljem teevad KE ja RE koalitsiooni ka Toompeal. Mitmes vallas ja linnas minnakse tänagi sõbralikult koalitsiooni.

Alles vist pärast tänavust teistkordset peksasaamist Tallinnas jõuab Reformierakonna teadvusse, et pronkssõduri teisalda­misega maeti vähemalt 15 aastaks lootus Tallinnas võimule saada. Ossinovski teadis pronksiöö ja Lasnamäe kiriku tähendust ning kandideeris hoopis Narvas.

Aga suurim viga, mida kolmikliit teha sai, oli hakata sõdima kahel rindel. Kui „idarinne” oli Savisaare ja Jakunini vastu, siis „läänerindel” sõditi tärkava kodanikuühiskonna vastu. Ajaloost teame, et kahel rindel sõdides kaotatakse, rääkimata sellest, et negatiivne kampaania ei saa olla edukas strateegia.

Mis saab edasi

Kross väitis, et IRL põhitees on korruptsioon. Valdo Randpere oma kolme minuti klipis suutis koguni 15 korda mainida kõrgemaid palku! Ilmselt lõpututest skandaalidest räsitud ja väsinud võimupartei on nii põhjas et PR-firmad saavad seosetut jama müüa. Kuid Reformierakonna loosung on aastakümneid olnud madalad palgad lihttöölistele ja kolme tuhande eurosed palgad parteikaaslastele.

Meedia küttis üles emotsiooni, et kohe-kohe võetakse Tallinn üle. Koalitsioon kartis tärkava kodanikuühiskonna võrseid: valimisliite märksa enam kui liiga kauaks linna juhtima jäänud Edgarit.

Valus on kuulata koalitsiooni poliitikuid valetamas, otsides süüdlasi valimisliitudes, kes olevat süüdi nende valimis­kaotuses. Vaadaku ausalt peeglisse. Ärge süüdistage neid, kes andsid oma hääle valimis­liitudele, sest muidu nad jätnuks üldse valimata.

Tallinnas sai keskpartei palju hääli ka eestlastelt, kes aitasid tagada absoluutse ülekaalu. Kui nüüd mittekodanikud (kes riigikogu valimistel ei osale) kõrvale jätta, siis meedias hirmutatud vasakpööre on juba toimunud ja koalitsioonil on järele jäänud aastaga midagi tõsiselt muuta väga raske. Mittekodanikke on Tallinnas ka suhteliselt vähe järel. Seega saab KE ka riigikogu valimistel Tallinnas suure häälte arvu: ligi 65 000.

Artikkel on ilmunud 1.11.2013 Õhtulehe portaalis.

Seotud postitused

Erakonna sisedemokraatia kujunemine

Erakonna sisedemokraatia kujunemine

Kahanevalt „jätkusuutlik” Eesti

Kahanevalt „jätkusuutlik” Eesti

Asutajaliikme avalik lahkumiskiri Reformierakonnast

Asutajaliikme avalik lahkumiskiri Reformierakonnast

Kommenteeri

E-posti aadressi ei avaldata

*

Võid kasutada HTML märgendeid ja atribuute: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>