VTK: Kaalume halduskogude koosseisude tõttu kohtusse pöördumist

Tallinna uus 79-liikmeline volikogu kogunes täna esimesele istungile, kus valitakse linnavolikogule uued juhid.

“Täna kogunenud Tallinna volikogus on 32 asendusliiget. Üle 40% volikogu liikmetest, kes valimistel seadsid enda kandidatuuri üles ja osutusid m_Karli Lambot_ruut_vvalituteks, on tegelikkuses osutunud nn peibutuspartideks. Niisuguse koosseisuga volikogu ei väljenda valijate tahet ja tema mandaat on nõrk ning küsitav,” teatas valimisliidu Vaba Tallinna Kodanik juht Karli Lambot.

Valimisliit kaalub kohtusse pöördumist, kuna praegune Tallinna põhimääruse tõlgendus jätab korraliku häältesaagi kogunud piirkonnaaktivistid halduskogudest välja.

“Oleme tellinud õigusliku analüüsi halduskogude koosseisude nimetamisele ning kaalume kohtusse pöördumist. Peame ekslikuks linnavõimudeErik Vest tõlgendust linna põhimäärusest, mille kohaselt ei taheta halduskogudesse arvata kandidaate nende valimistulemuste põhjal vastavas ringkonnas, vaid arvesse läheb ülelinnaline tulemus, mis soosib suurparteisid. Näiteks valimistel saadud häälte arvu järgi peaks Kesklinna halduskogu 21-st kohast kuuluma viis Vaba Tallinna Kodaniku kandidaatidele. Linnavõimu tõlgendus linna põhimäärusest on vastuolus määruses deklareeritud põhimõttega, et kohalike asjade üle otsustamisel peavad olema kaasatud kohalike elanike esindajad,” sõnas Mähe Seltsi juhatuse liige Erik Vest.

Valimisliit Vaba Tallinna Kodanik on laiapõhjaline valimisliit, mis pälvis tänavusel kohaliku omavalitsuse valimisel 8783 tallinlase toetuse, jäädes 0,99%-ga ülelinnalise valimiskünnise alla, kuid saavutades näiteks Pirital 7,7% Kesklinnas 7,05% ja Nõmmel 5,29% valijate toetusest.